Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa
ENGLISH Haydarpaşa Tarihte Tren Kazaları TBMM Soru Önergeleri Dekovil Tren- Lokomotif- Hat Demiryolu Teknolojisi Anılarda Demiryolları Kent ve Ulaşım Marmaray Hızlı Tren Emek Dünyası Kent Dayanışması Kadın Kültür, Sanat ve Edebiyat e-sergi Behiç AK çizi-yorum Ümit Sarıaslan- Demiryolu T.Arslan Bartu- Demiryolu Enerji ve Çevre Genel Yazılar Linkler Sunularımız Dosyalarımız Ana Sayfa
Üye Girişi
Üye olun
Şifremi Unuttum

Sunularımız

• Haydarpaşayı yok etme projesi! (Bu sunu, Haydarpaşanın demiryolu ve denizyolundan kopartılıp, halka kapatılarak bir avuç zengin için otel, kongre merkezi yapma projesine karşı verilen mücadelenin güncesidir. Bu sunu son bir yılı içermemektedir.)

Dosyalarımız

• Marmaray yazıları Cevapsız kalan sorular ve Marmaray Tüp Geçişi

Tren Hareket Saatleri
THY Uçuşları

Afiş 34
Detaylı bigli için tıklayınız...


Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10         sonrakisonraki   sonsonson

Makale 
Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarının Marmaray Hattıyla Bütünleştirilmesi

yrd-doc-dr-ismail_sahin.jpgMarmaray hattı 29 Ekim 2013 tarihinde kısmen açıldı. İstanbul'un tarihi merkez garları şimdilik bu demiryolu hattının dışında kalmıştır. Bu yazı, Haydarpaşa ve Sirkeci (İstanbul) garlarının planlanan Marmaray hattıyla bütünleştirilmesi için kamuoyunun ve karar vericilerin dikkatine sunulan bir öneridir.

devamı»
Makale 
Marmaray ve YHT Kıskacındaki Haydarpaşa

marmaray-so__utlucesme.jpg  Ülkemizde AKP iktidarı süresince temel atma törenlerinde proje imal süresinin tartışılarak indirim yapılması, bitmeyen projelerin açılışının yapılması, projelerin bölünerek kısım kısım açılması ama eksiksiz olarak açılıyormuş gibi reklamının yapılması bir gelenek haline gelmiştir.  Yapımı devam eden demiryolu projelerinde de durum farklı değildir.

devamı»
Diğer 
Mühendislerden hükümete Marmaray uyarıları

tmmmmarmaray1.jpgToplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (TMMM), hükümeti, yerel seçimlerde propaganda malzemesi olarak kullanmak için 29 Ekim'de şaşaalı törenle açmaya hazırlandığı Marmaray konusunda uyardı. Hızlandırıl tren felaketini anımsatan TMMM, halkı da güvenlik önlemlerinin alındığı açıklanıncaya kadar Marmaray'ı kullanmamaya çağırdı.

devamı»
Haber 
Marmaray Marmaray Ranta ve Seçim Propagandasına Kurban Edilmesin

marmaray-secime-kurban-edilmesin-6.jpgHaydarpaşa Gara gelen ve giden tren seferlerinin sonlandırılarak yalnızlığa itilip uygulanmak istenen dönüşüm ve yağma projesine karşı 72 haftadır Perşembe geceleri 89 haftadır Pazar günleri gar merdivenlerinde inatla direnişini sürdüren Haydarpaşa Dayanışması Marmaray projesinin tüp kısmının açılışının iki gün öncesinde (90.Pazar eylemi) Kadıköy'den Haydarpaşa Gara yürüdüler.

devamı»
Haber 
Gebze Pendik Demiryolu 29.04.2012 Tarihinde Kapatılıyor

marmaraya-gider.jpgYüksek Hızlı Tren Projesi için kapatılan Gebze Köseköy hattının devamı olan Gebze Pendik arası mevcut demiryolunun Marmaray CR3 sözleşmesi gereği Gebze Pendik arası demiryolunun 17 Aralık 2012 tarihinde kapatılacak olması planlanmasına rağmen iktidarın 2013 yılı içinde Yüksek Hızlı Treni İstanbul'a getirme arzusu nedeniyle öne çekilmiş olup,Gebze Pendik arası banliyö hattının kapanma tarihi 29.04.2012 Pazar günü olarak belirlenmiştir.

devamı»
Haber 
4 Nolu Koruma Kurulu: Herşey Kontrol Altında

marmaray-logo.jpgSirkeci Gar civarında yapılan Marmaray projesi tünel kazılarının Topkapı sarayı müştemilatının duvarlarında çatlamalara neden olması üzerine BTS İstanbul 1 Nolu Şubesi 08.11.2010 tarih 44 sayılı yazı ile İstanbul 4 Numaralı KTVKK Bölge Müdürlüğüne başvuruda bulunarak "Marmaray tünel kazma çalışmalarının durdurulmasını, İTÜ Mimarlık Anabilim Dalı Başkanlığından bu konuda bir görüş ve rapor alındıktan sonra bir karar verilmesi" talep etmişti. Koruma Kurulundan bir yıl sonra yanıt geldi.

devamı»
Haber 
Marmaray Projesinin Takvimi Açıklandı 17 Aralık 2012-18 Haziran 2015

marmaray-logo.jpgDemiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından TCDD Genel Müdürlüğüne gönderilen bila tarih ve sayılı yazıda Marmaray Projesi "Gebze Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve mekanik sistemleri" işi CR3 sözleşmesinin 26 Ekim 2011 tarihinde Obrascon Huarte Lain (OHL) SA- Dimetronic SA Ortak Girişimi ile imzalandığı, CR3 sözleşme hükmüne göre ortak girişime yer teslimi ve İşe başlama tarihinin 3 Kasım 2011 olduğu bildirilmiştir. Her şey yolunda giderse hatların açılış tarihi iş programında 18 Haziran 2015 olarak ilan edilmiştir.

devamı»
Haber 
Gebze Pendik Demiryolu Bilinmez 411 Gün Sonra Kapanacak

demiryolu-kapandi.jpgDemiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü Marmaray Projesi kapsamında Gebze Haydarpaşa ve Kazlıçeşme Halkalı arası demiryolu hatlarının kapanma tarihlerini tam olarak açıklamamakla birlikte kapanma sürecinde uygulanacak takvimi TCDD Genel Müdürlüğüne bildirdi. İhaleyi kazanacak yeni ortak girişimin  sözleşmesel olarak işe başlama tarihinden 411 gün sonra ilk olarak Gebze Pendik arası demiryolu hatları tren trafiğine kapatılacak. 

devamı»
Haber 
Marmaray Projesine Ücretsiz Yer Teslim Davasında 1. Raund TCDD'nin

marmaray-logo.jpgMarmaray Projesi inşaatı için TCDD'nin Gebze, Pendik, Maltepe Söğütlüçeşme, Haydarpaşa ve Halkalı ile Yedikule yol atölyesinde bulunan bir kısım arazilerinin 4736 sayılı kanuna aykırı olarak bedelsiz olarak DLH Genel Müdürlüğüne kullanım için yetki devri yapılmasına ilişkin TCDD ile DLH arasında imzalanmış bulunan 07.05.2007 tarihli protokolün iptali için açılan davada Ankara 2. İdare Mahkemesi TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı lehine karar verdi. 

devamı»
Haber 
Haydarpaşa KANİP Yasal Dayanağını Anayasa Mahkemesi İptal Etti

resimTCDD ile İBB arasında 5335 sayılı yasanın 32. Maddesine dayanılarak imzalanan protokol sonucunda İBB tarafından "1/5000 ölçekli Haydarpaşa Gar, Liman Geri Sahası ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı" hazırlanarak koruma kuruluna gönderilmişti. Anayasa Mahkemesinin 13.1.2011 tarih E: 2008/13 K: 2011/14 sayılı karar ile 5335 sayılı yasanın 32. maddesinin 1. Fıkrasını iptal etmesinin ardından BTS İstanbul 1 Nolu Şube yasal dayanağı kalmayan Haydarpaşa koruma amaçlı planın onanmaması için Koruma Kuruluna yazılı başvuru yaptı.

devamı»

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET